اخبار مجتمع فنی تهران نمایندگی استان البرز

گزارش سفر به روستای ابیانهگزارش سفر به روستای ابیانه

گزارش سفر به روستای ابیانه

بایه کوله بار خاطره های خوب و جالب وکلی تجربه برای من و بچه های مجتمع ،تور یک روزه گردشگری و عکاسی -ابیانه-قمصر-برگزار شد.

طبق برنامه قرار شد تور در روز جمعه 15اردیبهشت انجام بشه اونم باحدود 40نفر از بچه های خود مجتمع فنی تهران که خدارو شکر همه چی به خوبی انجام شد.

طبق قرار همگی ساعت 5صبح جلوی در مجتمع بودیم که بعد از حرکت از کرج در مسیر رفت به سمت ابیانه برای صرف صبحانه به رستوران سوهان زیتون رفتیم وپس از صرف صبحانه واستراحت کوتاهی به سوی شهر گل وگلاب قمصر حرکت کردیم که خود یکی از جاذبه های توریستی وتاریخی سفر به شمار میرفت وضمن بازدید ازکارگاه های  گلاب گیری ،فرصت را مغتنم شمرده واز عرقیات سنتی قمصر نیز به عنوان تحفه سفر سوغاتی هایی با خود به همراه بردیم.

درحدود ساعت 13 بعد ازظهر به شهر تاریخی ابیانه که در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس است رسیدیم . قدمت روستا بطور دقیق روشن نیست اما آن را1500ساله تخمین زده اند آثار و بنای تاریخی که در ابیانه وجود داره مربوط به ساسانی،سلجوقی،صفوی وقاجارست.این روستا به خاطر آثار وبناهای تاریخی پرتنوعش از زمره ی استثنایی ترین روستاهای ایران به شمار میره که شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا ، اون رو در شمار  نمونه های کم نظیر دیدنی های دنیا درآورده. خانه هابی ابیانه تماما بر روی دامنه پرشیبی درشمال رودخانه برزرود بنا شده به صورتی که پشت بام مسطح خانه های پایین دست، حیاط خانه های  بالادست است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی کنه. درنتیجه ابیانه در وهله ی اول یک روستای چند طبقه به نظر می یاد که دربعضی موارد  تا چهارطبقه ی آن را می شه دید . اتاقهای ابیانه به پنجره های چوبی ارس مانند تزیین شده و اغلب دارای  ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده ی مشرف برکوچه های تنگ وتاریک اند که خود اون منظره جالبی رو ساخته . نمای بیرونی دیوار خانه های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در نزدیکی روستاست پوشیده شده .


با ورود به روستا جاذبه دیگری رو هم تجربه کردیم : بارش رگباری باران رحمت الهی که بنا به اظهار اهالی روستا حتی دربهار سال گذشته هم سابقه نداشته ولطف خاصی به شهر بخشید.

جا داردکه کمی نیز درباره ی جاذبه های روستا هم حرف بزنیم:

ازآنجا که در دامنه های شیبدار ابیانه فضای کافی برای ساختن خانه های مورد نیاز وجود ندارد در این روستا رسم شده که هر خانواده انبار غار مانندی درتپه های  یک کیلومتری روستا ، درکنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد کند . این غارها که دردل تپه ها حفر شده اند و از بیرون تنها  درهای کوتاه و محقر آن مشخصه که برای نگهداری دامها و نیز آذوقه ی زمستانی و اشیای غیر ضروری مورد استفاده قرار می گیره . مردم ابیانه به خاطر کوهستانی بودن منطقه ودور بودن محل آنها از مراکز پرجمعیت  وراههای ارتباطی، قرنها درانزوا زندگی کردن و به خاطر همین بسیاری ازآداب و رسوم قومی و سنتی ازجمله زبان  ولهجه ی قدیم خود را حفظ کرده اند . زبان مردم ابیانه بالهجه ی خاص ابیانه ای است که با لهجه های متداول درجاهای دیگر تفاوت اساسی دارد .لباس سنتی آنها هنوز هم میان آنها رایح است و بر حفظ آن نیز تاکید و تعصب از خود نشان میدن. در مرد ها شلوار گشاد ودرازای ازپارچه ی سیاه ودر زنها پیراهن بلندی از پارچه های گلدار و رنگارنگ است. علاوه براین زن های ابیانه معمولا چارقد های سفید رنگ منقش به طرح های گلدار سرمی کنن ..قدیمی ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ای است که مثل بقیه بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته .اتشکده ابیانه نمونه ای از معابد زردشتی است که درجوامع کوهستانی  ساخته می شده. مهمترین بنا و اثر تاریخی این روستا مسجد جامع و قدیمی ترین اثر تاریخی این مسجد  منبر چوبی  منبت کاری اون هست که در سال 466 هجرقمری ساخته شده. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که دارای فضای دلبازی ست و روی لنگه در شرقی اون سال 701 ه.ق. نوشته شده که مربوط به دوره ایلخانیان است . مسجد تاریخی دیگه ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان اون تاریخ 952 ه . ق مشاهده می شه. روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی از مقرد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی ، فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده اند و زیارتگاه دیگه ابیانه که قدمگاه گفته میشه ازجمله جاها و اماکن دیدنی دیگه ابیانه می توان  از خان غلام نادر شاه وخانه نایب حسین کاشانی نام برد.


چیزی که بیشتر از همه در این روستا به چشم میخورد جمعیت پیر روستاست .  اما مادر بزرگ و پدر بزرگ های مهربان دوست داشتنی که شاید تا چند سال اینده درکنار ما نباشند کاش بیشتر به فکر این انسانهای دوست داشتنی باشیم.

 و در نهایت بعد از صرف ناهار چای در رستوران دومیلون بچه های گروه عکاسی به همراه اساتید به صورت گروه گروه به عکاسی مناظر تاریخی پرداختند که عکس ها وخاطرات خوبی را در این تور به ارمغان آوردند ،که در ذیل مجموعه ای از عکسای دانشجویان رو برایتان درنظر گرفته تا شما نیز از این تصاویر زیبا لذت ببرید .

پایان سفر درساعت  00:30 بامداد  شنبه 16 اردیبهشت ماه بود که یک سفر خاطره انگیز 1 روزه را رقم زد.


به امید دیدار

مستانه محمودی

کارشناس دپارتمان سینما و عکاسی دیجیتال


 
ارسال دیدگاه:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت